آموزش ابتدايي شهرستان خميني شهر
آموزش كودكان در جمهوري اسلامي ايران - خميني شهر - استان اصفهان 
قالب وبلاگ

بسمه تعالی

آزمون اینترنتی ویژه مشمولین طرح جشنواره جابر بن حیان ( دوره ابتدایی )

 1. ثبت نام بصورت اینترنتی در سایت از تاریخ ۲۰/۱۰/۸۹ لغایت ۲۵/۱۰/۸۹
 2. محتوای آزمون ( کتاب راهنمای عملی پژوهش و روش تحقیق نشر ابوعطا- لوح فشرده شامل جزوات آموزشی که قابل دانلود از همین قسمت می باشد )
 3. زمان آزمون روز جمعه ۸/۱۱/۱۳۸۹ از ساعت ۹ صبح لغایت ۱۳
 4. شرکت کنندگان در آزمون : آموزگاران ، مدیران ، مربیان پرورشی ، معاونین مجری طرح جابر بن حیان خواهند بود
 5. همکارانی که حداقل به ۷۰ درصد سوالات پاسخ صحیح دهند می توانند در کارگاه ویژه پژوهش که تاریخ و زمان اجرای آن متعاقبا اعلام خواهد شد دوره ضمن خدمت این طرح به مدت ۱۲ساعت با کد ۹۱۴۰۱۴۱۲ برگزار خواهد شد .
 6. آمار کتب درخواستی جهت آزمون مورد نظر بهمراه هزینه ( ۲۰۰۰۰ ريال ) تا تاریخ ۲۳/۱۰/۱۳۸۹ به کارشناسی آموزش ابتدایی ارسال گردد. 

برای دانلود مقالات اینجا کلیک کنید

مفاهیم علمی کتاب علوم تجربی کلاسهای چهارم و پنجم

منابع آزمون جابر بن حیان

منابع آزمون اینترتی 2

منابع آزمون اینترنتی 3

منابع آزمون اینترنتی ۴

جابر بن حیان دانشمندی از مکتب امام ششم
زمان زندگی جابر

جابربن حیان در حدود سال 750 میلادی ولادت یافت. اما در مورد تاریخ دقیق تولد وی و حتی مرگ و محل تولد اختلاف نظر وجود دارد. پاره‌ای از قراین این گمان را برمی‌انگیزند که او ، ایرانی و زادگاهش طوس از شهرهای خراسان بوده است. گفتنی است که صفت کوفی که در روایات بسیاری به دنبال نام جابر آمده است، نشانگر زادگاه او نیست، بلکه حاکی از آن است که وی مدتی در کوفه اقامت داشته است.
‍‍‍‍‍‍ ‍‍‍‍‍‌!
اعتقادات جابر
جابر هم شیعه ، هم فیلسوف و هم کیمیاگر (شیمیدان) بوده است. او در سیاست ، شیعه ، در بحث و استدلال فیلسوف و در علم و دانش ، شیمیدان بود. بالاتر از همه اینها او یک صوفی بود. آنچنان که پسوند صوفی را همچون جزئی از نام خود پیوسته به همراه داشت و به نام جابر بن حیان صوفی خوانده می‌شد. نام امام جعفر صادق علیه‌السلام فراوان در کتابهای جابر آمده است.، زیرا وی از شاگردان امام جعفر صادق علیه‌السلام بوده است. ارتباط جابر با امام جعفر صادق علیه‌السلام باید کوتاه مدت بوده باشد، زیرا شهادت امام جعفرصادق علیه‌السلام در سال 765 میلادی یعنی حدود بیست سال پس از ولادت جابر ، اتفاق افتاده است.(البته در آن میان مورخان اختلاف هم هست)

منزلت جابر در علم شیمی

جابر نخستین شیمیدان عرب است. وی اولین کسی است که به علم شیمی شهرت و آوازه بخشید و بی‌تردید نخستین مسلمانی است که شایستگی کسب عنوان شیمیدان را دارد. ظاهرا همین بلندی مقام ، پرآوازگی و دانش عظیم او موجب شده است که بعضی او را مورد قدردانی و ستایش و بعضی دیگر مورد حسادت و کینه‌توزی خود قراردهند.

اکسیر و عقیده جابر درباره آن

عقیده براین بود همچنان که طبیعت می‌تواند اشیا را به یکدیگر تبدیل کند، مانند تبدیل خاک و آب به گیاه و تبدیل گیاه بهموم و عسل بوسیله زنبور عسل و تبدیل قلعبه طلادر زیر زمین و کیمیاگر نیز می‌تواند با تقلید از طبیعت و استفاده از تجربه‌ها و آزمایشها همان کار طبیعت را در مدت زمانی کوتاهتر انجام دهد. اما کیمیاگر برای اینکه بتواند یک شیء را به شیء دیگر تبدیل کند، بوسیله‌ای نیازمند است که اصطلاحا آنرا اکسیر می‌نامند.

اکسیر در علم کیمیا ، به منزله دارو در علم پزشکی است. جابر اکسیر را که از آن در کارهای کیمیایی خود استفاده می‌کرد، ازانواع موجودات سه گانه (فلزات ، حیواناتو گیاهان) به دست می‌آورد. او خود ، در این زمینه می‌گوید : هفت نوع اکسیر وجود دارد :

 • اکسیر فلزی : اکسیر بدست آمده از فلزات.
 • اکسیر حیوانی : اکسیر بدست آمده از حیوانات.
 • اکسیر گیاهی : اکسیر بدست آمده از گیاه.
 • اکسیر حیوانی - گیاهی : اکسیر بدست آمده ازامتزاج مواد حیوانی و گیاهی.
 • اکسیر فلزی - گیاهی : اکسیر بدست آمده از امتزاج موادفلزی و گیاهی.
 • اکسیر فلزی - حیوانی : اکسیر بدست آمده از امتزاج مواد فلزی و حیوانی.
 • اکسیر فلزی - حیوانی - گیاهی : اکسیر بدست آمده از امتزاج مواد فلزی و گیاهی و حیوانی.
[ پنجشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۰۹ ] [ ] [ کارشناسی آموزش ابتدایی ] [ ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

کارشناسی آموزش ابتدایی شهرستان خمینی شهر
لینک دوستان
امکانات وب